Recepty

Svatomartinské koláče a rohlíčky

Koláče bez kynutí – Pepča Jackulák

60dkg hladké mouky

1kostka droždí

0,5 Hery nebo 2dcl oleje

2 lžíce cukru

Vanilkový cukr

2 vejce

1 prášek do pečiva

Sůl

Citronová kůra

250ml mléka

 

Postup: uděláme těsto, hned uděláme koláče (nenecháme kynout) a dáme je do trouby.

 

Svatomartinský Tomáškův koláček – Tomík Kučera

Klasické kynuté těsto, plněné povidly, tvarohem.

Zdobené mandlí nebo rozinkou a ořechem.  Pečené s láskou.

 

Cheescake pro Sv.Martina – Vojta a Tomík Hronovi

1 balení máslových sušenek

100g másla

4x sýr Philadelphia

šlehačka

cukr

ztužovač nepečených dezertů

 

Svatomartinské rohlíčky – Patrik Ptáček

Těsto:

½ kg hladké mouky

1 šlehačka

1 žloutek

Celé máslo

Špetka soli

   - Těsto zpracujeme a necháme odpočinout

 

Náplň:

2 tvarohy

Žloutek

Cukr

Rozinky

Těsto rozdělíme na 8 dílů a rozválíme. Rozdělíme na 8 trojúhelníků a naplníme. Po upečení obalíme v moučkovém cukru.

 

Šlehačkové rohlíčky – Míša Hrubá

500g hladké mouky

2,5 dcl šlehačkové smetany

250g másla (Hery)

Náplň: tvaroh, marmeláda, povidla, jablka se skořicí, atd. (do nastrouhaných jablek přidáme vanilkový pudink v prášku, aby směs netekla), na posypání moučkový cukr s vanilkovým cukrem

  1. Z mouky, másla a šlehačky vypracujeme těsto, mouku přidáváme podle potřeby, těsto musí být hladké a nesmí se lepit. Asi na půl hodiny uložíme do chladna.
  2. Odpočinuté těsto rozdělíme na 8 stejných dílů. Každý díl těsta rozválíme na pomoučeném vále do kruhu a rádýlkem rozdělíme na 8 trojúhelníků. Na širší část dílku dáme lžičku náplně a zatočíme v rohlíček (u jablek musíme přibalovat kraje do středu, aby náplň nevytekla. Hotové rohlíčky uložíme na plech s pečicím papírem a pečeme do růžova při 180°.
  3. Ještě teplé obalíme ve směsi moučkového a vanilkového cukru, nebo jen pocukrujeme (podle toho, jak kdo to má rád sladké)
  4. Z jedné dávky uděláme 64 rohlíčků. Těsto je velmi vláčné a krásně se s ním pracuje. Lze ho použít i na klasický štrúdl.

 

Svatomartinské koláče – Matěj Popelka

Těsto:

500g hladké mouky

Špetka soli

100g cukr krupice

2x žloutek

1 vejce (na potření)

42g droždí

200-250ml mléka

180ml husí sádlo

Rozpuštěné máslo na potření

Pár kapek rumu

Náplň:

Povidla

Oloupané mandle

Drobenka:

150g másla

150g cukr krupice

150g hrubá mouka

Postup: do mísy prosejte mouku se solí, přidat cukr, žloutky, vejce a rozdrobené droždí. Přilijte mléko (množství přizpůsobte nasákavosti mouky) a nakonec rozpustit vlahé sádlo. Z těchto surovin vypracujeme hladké a nelepivé těsto. Poprašte moukou a nechte asi 40min kynout.

Těsto pak na pomoučené ploše ještě jednou propracujte. Oddělte z něj 20 menších kuliček a každou roztlačte dnem sklenky, aby vznikl důlek na náplň. Troubu předehřejte na 180°.

Koláčky potřete rozmíchaným vejcem, naplňte povidly nebo jinou náplní, ozdobte půlkami mandlí, posypte drobenkou promíchanou z uvedených ingrediencí a pečte, až okraje koláčků zezlátnou. Ještě teplé potřete rozpuštěným máslem smáchaným s rumem. Po vychladnutí můžete ještě poprášit moučkovým cukrem.

 

Recepty z naší kuchyně - zelobraní

Šarišské kapustníky - zelníky

kynuté těsto (klasické)

1 hlávka zelí

sůl

černý pepř

sádlo nebo olej

práškový cukr

  1. Pripravíme klasické hustejšie kysnuté cesto a necháme vykysnúť.

  2. Kapustu nastrúhame na strúhadle a na troške oleja podusíme so soľou a korením, kým sa nevydusí šťava. Necháme vychladnúť.

  3. Potom cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a urobíme bochníky veľké asi ako na pizzu. Bochníček trochu roztlačíme, dáme naň kapustu (2-3 lyžice) a uzavrieme. Každý bochník rozvaľkáme na kruh 1 cm silný (kruh by mal mať priemer 25-30 cm) a rozrežeme na 4 štvrťkruhy. Ak sa cesto trochu prederaví, to nevadí.

  4. Každý štvrtkruh pečieme na platni sporáku z oboch strán. Upečené kladieme na dosku jeden na druhý a prikrývame utierkou, aby nevychladli.

  5. V hrnčeku zahrejeme olej alebo masť a horúcim tukom mastíme kapustníky z oboch strán, bohato sypeme práškovým cukrom a kladieme na seba. Podávame teplé s čajom.

Uherské zelí

0,75 kg kysaného zelí

600 g mletého masa (libový bůček napůl s hovězím)

sůl, pepř

lžíci mletého kmínu

120 g sádla

lžíci mleté sladké papriky

2 lžíce hladké mouky

5 vajec

200 ml mléka

2 cibule

 

Postup:

Zelí povaříme s kmínem, scedíme a důkladně vymačkáme vodu. V kastrolu na sádle (nebo na slanině) osmahneme dozlatova drobně nakrájenou cibuli a vše vmícháme do zelí.

Mleté maso osolíme, opepříme a vmícháme do něj 2 vejce a mouku.

Lehce vymazaný a strouhankou vysypaný pekáč pak naplníme vrstvou zelí, na ni poklademe maso a na ně pak další vrstvu zelí a v předehřáté troubě zapékáme asi 25 minut.

Zbylá 3 vejce rozšleháme s mlékem a paprikou a asi 5 minut před dokončením pečení jimi zalijeme zelí v pekáči a dopečeme v troubě.

Podávejte s houskovým knedlíkem nebo vařenými brambory.

 

Recepty ze Zelobraní ze SŠ SOG HK

Zelná kolečka

250g hrubé mouky

50g cukr krupice

100g hlávkového zelí

150g másla

1 vejce

Obal - moučkový cukr + vanilkévý cukr

Postup: na vál nasekáme na jemno zelí. Přidáme mouku + cukr + změklé máslo + vejce - vypracujeme. Těsto vyválíme na 3mm plát a vykrajujeme tvary. pečeme do růžova. Obalujeme v moučkovém cukru.

 

Slaný zelný koláč

400g kysené zelí - nasekat

400g polohrubé mouky

200g bílý jogurt

1 prášek do pečiva

špetka soli, kmínu a česnek (nakonec)

olej na vymaštění plechu - nešetříme

 

Postup: zelí + mouka + jogurt zamícháme + kypřící prášek - hustší hmotu. Plech hodně vymažeme olejem a hmotu pomocí ruky rozprostřeme asi 1 - 1,5 cm vysoký plát. Pečeme do růžova (křupava) teplé hned potřeme česnekem. Krájíme nebo lámeme.

 

Fleky z bramborového těsta se zelím

těsto:

300g hrubé mouky

150g brambor (vařené nastrouhat)

sůl

1 vejce

zelí:

1kg hlávkového zelí

150g cibule

150g másla

Postup: mouka + strouhané brambory + vejce + sůl - zpracujeme v těsto, které pomocí hrubé mouky vyválíme plát 2-3cm. Krájíme pruhy a ty na čtverečky - vaříme ve slané vodě 4 minuty. Propláchnout a mírně pomastit

zelí: nakrájet na jemno a spařit. Připravit cibulku do růžova, přidat zelí a dusit do měkka. Vše spojit.

 

Zelný štrůdl

200g hladké mouky

špetka soli

1 vejce

1 lžička oleje nebo másla

vlažná voda

postup: mouku se špetkou soli prosejeme na vál, přidáme vejce, ocet, olej, podle potřeby vodu a vypracueme těsto, ze kterého uděláme bochník, přikryjeme nahřátou mísou a necháme asi půl hodiny odpočinout. těsto pak rozválíme a roztahujeme na ubruse od středu ke kraji. pokapeme rozpuštěným máslem, posypeme strouhankou a plníme zelnou náplní. nakonec posypeme rozinkami a cukrem se skořicí.

náplň: očištěné zelí drobně drobně nakrájíme, trochu osolíme a na másle dusíme doměkka.

 

Recepty z Luskiády ze SŠ SOG HK

Cizrnový koláč

Těsto: 250 g cizrny, 150 g másla, 100 g hl.mouky, 1 kypř.prášek, 1 vejce

Náplň 1.: 1 kg jablek nahrubo nastrouhat, 2 pol. lžíce vanil.pudinku, cukr a skořice dle chuti

Náplň 2.: 250 g tvarohu, cukr dle chuti, špetka muškát.oříšku, mléko dle potřeby

Cizrnu namočíme, uvaříme a studenou nahrubo rozmixujeme. Dáme na vál - přidáme mouku, vejce, máslo, prášek do pečiva a vypracujeme těsto (lepí se). Plech vymažeme máslem a vysypeme hr.moukou - těsto přeneseme na plech pomocí rukou namáčených ve vodě; rozetřeme na stejnoměrnou vrstvu. Potřeme tvaroh.náplní a navrch jableč.náplní; můžeme posypat drobenkou. Pečeme pozvolna asi 40 minut (180-220°C).

Fazolové krokety

300 g uvařených fazolí(bílé+červené), 200 g uvařených brambor, sůl, majoránka, pepř mletý, česnek, vejce, strouhanka

Uvařené fazole nahrubo rozmixujeme nebo umeleme. Přidáme najemno nastrouhaný vařené brambor + všechny ostatní přísady+strouhanku dle hustoty. Tvoříme kuličky a obalujeme v trojobalu (hl.mouka+mléko+vejce). Pozvolna smažíme.

Hrachové zrazy

Těsto: 300 g uvařeného hrachu, 100 g uvařené kaše z hr.krupice, 2-3vejce, sůl, pepř

Náplň: 2-3 cibule, olej na smažení, 300 g mlet.masa, koření

Umixujeme uvař.hrách na kaši, přidáme krupičnou kaši+ ostat.přísady na těsto (těsto se lepí) - z těsta vytvarujeme placičky (za pomoci hl.mouky). Na náplň - osmažíme cibuli na oleji+přidáme maso+ dochutíme kořením a podusíme. Z těsta vytvarujeme placičky; doprostřed dáme nápň, přeložíme, spojíme a obalujeme v trojobalu (hl.mouka+mléko+vejce+obalujeme ve strouhance nebo rozmačkané hrach. nebo kukuřič.vločky). Zvolna smažíme.

Hrachová pomazánka

250 g uvařeného hrachu, 1 velká cibule, 1 lžíce oleje na usmažení, sůl, pepř, zelenina na ozdobu

Uvařený hrách+usmažená cibule - rozmixujeme a přidáme koření. Mažeme nebo stříkáme pomocí zdobícího sáčku na pečivo, ozdobíme zeleninou.

 

Za skvělé recepty děkujeme ;)

 

Recepty z Luskiády od pana Rezka

Na Luskiádě jste měli možnost ochutnat pokrmy vytvořené převážně z luštětnin. Vynikající ochutnávka od rodičů měla úspěch a mnozí z Vás se ptali po receptech. Pan Rezek byl tak hodný a jeho skvělé recepty z luštěnin nám prozradil.

Cizrna s parmazánem

100 g cizrny, 100 g cibule, 60 g parmazánu, 10 g cibule, saturejka, 20 g oliv.oleje

Cizrnu uvaříme v osolené vodě. Cibulku nakrájíme nadrobno a osmažíme na oleji. Na dozlatova osmaženou cibulku přidáme cizrnu a parmazán a společně ještě orestujeme. Na závěr připadně osolíme.

Čočkový salát

100 g čočky, sůl, bílý pepř, saturejka, cukr, vinný ocet, bazalka, olivový olej, 30 g papriky, 30 g rajčat, 30 g sal.okurky, 20 g cibulky

Čočku uvaříme do měkka v osolené vodě. Do vychladlé čočky nakrájíme na malé kostičky zeleninu. Vše dochutíme. Můžeme dozdobit vařeným vajíčkem.

Šoulet

100 g zelený, naloupaný hrách, 100 g ječné kroupy - střední, sůl, pepř, česnek, drcený kmín, majoránka, saturejka

Hrách a kroupy uvaříme zvlášť v osolené vodě doměkka. Hrách scedíme. Kroupy scedíme jen částečně - trochu vývaru z krup necháme na doředění. Zcezený hrách a kroupy smícháme dohromady, dle chuti dokořeníme. Přidáme dle potřeby vývar z krup a dáme zapéci do vyhřáté trouby (170-180°C)

 

Za všechny výborné recepty děkujeme a budeme se těšit na další ;)